Běh naboso

Běh naboso

Neustále se snažím běhat správnou technikou. Jednak jsem si při nesprávném běhu v minulosti přivodil různá zranění, ale také mám zájem běhat až do konce života, tudíž musím vydržet ještě dlouho.

V praxi jsem zjistil, že v botách se mi běhá stále hůř a hůř, přestože jsem z nich byl zpočátku nadšený. Jakmile jsem ale vyzkoušel běh naboso, začal jsem boty vnímat úplně jinak.

Přeskočil jsem jednu vývojovou etapu, a to tu, kdy bych si kupoval drahé boty – neboty, které mají mít blízko k běhu naboso. Začal jsem prostě běhat rovnou bos. Díky technice běhu Pose Method jsem se naučil styl, kterým mohu běhat i po tvrdém povrchu, aniž bych si způsobil nějaká zranění kloubů, páteře, atd. Pár puchýřů jsem si samozřejmě udělal, ale vyhnuly se mi veškeré problémy typu plantární fasciitida atd.

Běh naboso – videa

Shromáždil jsem pro vás zajímavá videa, která vás budou zajímat, pokud chcete běhat naboso.

Běh podle Pose Method naboso – Pose Running in Huaraches

„Boty“ zvané huaraches si lidé vyrábějí po vzoru běžců z kmene Tarahumara. Na videu vidíte, jak vypadá běh podle Pose Method v těchto téměř neviditelných „botách“.

Tarahumara – lidé, kteří běhají neuvěřitelné vzdálenosti

A běhají je naboso nebo v „botách“ huaraches. Nejdelší vzdálenost, kterou uběhl člověk z tohoto kmene za 48 hodin, je 435 mil (cca 700 km).

Tarahumara – druhý díl úžasného videa

Tarahumara – třetí díl videa

Tarahumara – čtvrtý díl videa

V tomto díle se dozvíte mj. i o tom, jak moderní běžecké boty vlastně zvyšují naši náchylnost ke zraněním při běhu